Afrodizyak Arkadaşlık Aşk Flört Güncel Kalp Çarpıntısı Ruhun Gıdası Şifa Niyetine Yaşam

Aşkın Tercümanı Gül: Tarihçesi ve Renkleri!

Romantizm denilince akla ilk gelen, aşıkların tercümanı, çiçeklerin kraliçesi, asırlardan beri varlığını sürdürebilen yegane bitki ; ”Gül!”

Sevgililer Günü veya özel günlerde verilen bir hediyeden çok daha fazlasıdır. İnsanlık tarihinden önce başlar hikayesi. Yapılan arkeolojik çalışmaların ışığında bulunan fosil yataklarında izlerine rastlanmıştır. Tahminen 40 milyon yıl öncesinde de güller mevcudiyetlerini korumaktaydılar. Yazılı tarih kayıtlarında ise ilk Mezopotamya kil tabletlerinde rastlanmıştır.

Pek çok tarihçi gülün her alanda kullanıldığını ortaya koymuştur. Özellikle Babil gibi büyük ve eski uygarlıklarda gül suyu kozmetik araç olarak kullanılmıştır. Roma döneminde antibakteriyel özelliği keşfedilmiştir ve el yıkamadan banyoya kadar gülün suyu kullanılmaya başlanmıştır. Davet sofralarının baş tacı, kadınların güzellik sırlarının vazgeçilmezi olmayı başarmıştır.

Napolyon ile birlikte de gül aşkın nişanesi olarak isim yapmaya başlamıştır. Karısı İmparatoriçe Josephine için “Malmaison Bahçeleri” adında bir gül bahçesi kurdurmuştur. Uzak diyarlardan ne kadar farklı renk ve çeşitte gül varsa bu bahçeye kazandıran Napolyon, karısının ölümüne kadar bu uğraşa ara vermeden devam etti. 250 çeşit gülün bu bahçede var olduğu bilinmektedir.

Günümüzde kozmetikten, gastronomiye, sanayiden, dekorasyona kadar her alanda kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle hediye ve süs eşyası olarak kullanım daha popüler hale gelmiştir. İsterseniz güllerin renk ve anlamlarına göz atalım!

Kırmızı Gül!

Herkesin bildiği üzere aşkı, tutkuyu ve cesareti temsil etmektedir. Tek bir gül adedinin ”seni seviyorum” anlamına gelmektedir. Eğer itiraf etme konusunda çekinceleriniz var ise kırmızı gül sizin duygularınıza tercüman olacaktır.

Sarı Gül!

Sarı gül; arkadaşlık ve önemseme anlamları taşır. Özellikle sevdiğiniz bir dostunuza hediye edebilirsiniz. Veyahut yeni tanıştığınız ve ciddi arkadaşlık seviyesinde olduğunuzu kişiye sarı gül ile onu önemsediğinizi iletebilirsiniz. Sarı gül aynı zamanda neşenin de habercisidir.

Beyaz Gül!

Saflık, masumiyet ve saygının temsilcisi beyaz gülün ise yeri her zaman ayrıdır. Özellikle özür dilemek için ideal bir gül çeşididir. Aile büyüklerine hediye edilmesi de oldukça uygundur. Aşık olduğunuza kişiye duygularınızın ne kadar saf olduğunu göstermek için beyaz gül gönderebilirsiniz.

Pembe Gül!

Mutluluk, hayranlık ve teşekkürün simgesi olan pembe gül ise herkesi kendine hayran bırakıyor. Sevdiğiniz kişiye göndereceğiniz pembe güller ile ona aşkı yaşattığı için teşekkür edebilirsiniz. Mutluluğunuzun her daim süreceğini temsil eden bu özel çiçek aşkınızın temsilcisi olmaya devam edecektir.

Nar Çiçeği Gül!

Adı konmamış sevdanın ve heyecanın temsilcisi bu gül ile duygularını net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Mavi Gül!

Hayranlık ve eşsizliğin temsilcisi bu gülü doğada bulmak imkansız. Yapay yollar ile elde edilse de anlamı ve görünüşü ile kalplerde sıcacık bir yere sahip.

Lila Gül!

İlk görüşte aşkın temsilcisi bu gül ile belki de itirafı en zor olan duyguyu karşı tarafa iletebilirsiniz. Aynı zamanda ilişkiyi bir sonraki aşamaya geçirmek niyetinde iseniz lila gül sizin için doğru tercüman olacaktır.