Aşk Flört Güncel Kalp Çarpıntısı Ruhun Gıdası Şifa Niyetine Yaşam

Uzak Mesafeli İlişkilerin Kaderi Ne Olur?

Uzak mesafe ilişkileri, pek çok kişi için bir tabu. Çoğu birey bu tip ilişkilerin fazla uzun ömürlü olamayacağını düşünüyor. Tabii ki sağlıklı bir ilişki açısından, çiftlerin birbirleriyle vakit geçirmeleri son derece önemli. Ancak uzak mesafe ilişkilerinde de genel kanının aksine mutluluk o kadar da zor değil. Uzak mesafe ilişkisi yaşayan ve mutlu olan pek çok ünlü isim bulunuyor. Peki uzak mesafeli ilişkileri yürütmek mümkün mü? Bu tip ilişkiler mutlu sonla mı yoksa ayrılıkla mı bitiyor? Bakalım, bilim bu konuda ne diyor ?

Çiftler Asla Mutsuz Değil!

2014 yılında uzun mesafeli ilişkisi olan 700’den fazla çift ve coğrafi olarak birbirlerine yakın olan 400 çiftin katıldığı bir araştırma yapıldı. Araştırma, iki tür ilişki arasında önemli farklar olmadığını ortaya koydu. Partnerlerinden uzakta yaşayan insanların ilişkilerinde mutsuz olma ihtimali, birbirlerine yakın yaşayan çiftlerden daha fazla değil. Araştırmacılar, “uzun mesafeli flört ilişkilerindeki bireylerin dezavantajlı olmadığını” belirtiyor .

Mesafe Bağları Güçlü Kılar!

2013 çalışma Cornell Üniversitesi ve Hong Kong Şehir Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre ise, mesafelerin samimi iletişime engel olmadığı keşfedildi. Araştırmacılar, birbirlerinden uzak olan çiftlerin, günlük telefon görüşmelerini, görüntülü sohbetleri ve mesajlaşmalarının onların iletişimlerini güçlendirdiğini buldu. Uzak mesafeli ilişkileri olan çiftlerin coğrafi olarak yakın çiftlere kıyasla birbirlerine karşı daha yakın hissettikleri belirlendi.

Ayrı Olmak Sevdiğiniz Kişiyi İdealize Etmenize Olanak Sağlar!

Aynı çalışma, uzak mesafeli ilişkisi olan çiftlerin partnerlerinin davranışlarını idealleştirme eğiliminde olduğunu buldu . Ne de olsa, kirli çamaşırlarını görmeniz gerekmediğinde, partnerinizi istediğiniz gibi görmeniz ve bu şekilde kafanızda canlandırmanız son derece kolay.

Mesafenin Geçici Olması Çiftleri Daha Mutlu Kılar!

İlişkiler ve uzaktan iletişim konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacı olan Katheryn Maguire tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırma, partnerleriyle yeniden bir araya geleceklerinden emin olan uzak mesafeli çiftlerin, ne zaman görüşeceklerini bilmeyenlere göre daha memnun ve daha az sıkıntılı olduklarını ortaya çıkardı. Ancak çalışma, bu çiftlerin ayrılma olasılığının daha yüksek olup olmadığını test etmedi, sadece bir gün yine aynı şehirde yaşayacaklarına dair bir kesinlik olması durumunda daha mutlu olduklarını belirledi. 

Hiç Ayrılmayacaklarını Düşünürler!

Denver Üniversitesi psikologları tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırma, ABD’de 870 genci hem uzun mesafeli hem de yakın ilişkilerde izledi. Hayat arkadaşlarına yakın yaşayan insanlarla karşılaştırıldığında, uzun mesafeli ilişkilerde olan insanlar bir yıl sonrası için hala hayatlarındaki kişiyle olacaklarını ve hatta evleneceklerini düşünüyorlardı. Araştırmacılar dört ay sonra onlara bir takip anketi gönderdi. Bu anket sonucunda ise uzak mesafe ilişkisi yaşayan çoğu çiftin düşündükleri gibi birlikte olmadıkları ve ayrıldıkları ortaya çıktı.