Aşk

Friendzone ne demek ve Nedir? Neden uzak durulmalıdır?

Karşınızdaki insana davranışlarınızı baştan aşağı gözden geçirdikten sonra hala istediğiniz, hayalini kurduğunuz o güzel aşka bir türlü başlayamıyor musunuz? Ya da şu aralar ondan en çok duyduğunuz cümle “Sen harika bir insansın ama seni arkadaşım olarak görüyorum” mu?  Tebrikler, onun ilgisini çekeyim derken, friend zone’una girdiniz. Peki ama ne bu friend zone?

Friendzone ne demek: “Arkadaş bölgesi”

Friend zone İngilizce’den Türkçe’ya tam olarak arkadaş bölgesi olarak tercüme edilebilir. Geniş bir tabirle ifade etmek gerekirse karşınızdaki kişinin sizi potansiyel bir sevgili olarak görmediğinin ve sizinle asla sevgili olmayı düşünmediğinin bir göstergesidir. Hoşlandığınız kişi sizi arkadaşı, kardeşi ya da kankası olarak gördüğünü dile getirir ve bu durumun bir ilişkiye dönüştüğü neredeyse görülmemiştir.

Hatta bir gün bana aşık olacak ve benim kıymetimi anlayacak bakış açısıyla beklemek, üzgünüz ama çoğu zaman sizin “kaybeden” olarak anılmanızdan başka bir işe yaramayacaktır. Arkadaş bölgesinden uzak durmanız için o kadar çok mantıklı sebep vardır ki, bunlardan birkaçını şu şekilde ifade edebiliriz.

Arkadaş bölgesinden (Friendzone) uzak durmalısınız çünkü bu bir süreden sonra duygusal açıdan sömürülmenize yol açabilir. Siz karşınızdaki insandan hoşlandığınız için sizden talep edilenlere her zaman mantıklı bir şekilde hayır diyemeyebilirsiniz. Yaygın kullanılan bir deyim ile ifade etmek gerekirse karşınızdaki kişinin sizi çantada keklik olarak görmesine yol açabilirsiniz. Ve bu kişi ne zaman duygusal bir boşlukta olursa sizin duygularınızı sömürebilir, ümit verebilir ama daha sonra size yine arkadaş olduğunuzu belirtebilir Bu da sizde doğal olarak duygusal çöküntüye neden olacaktır.

Sizinle çok güzel vakit geçirdiğini, en iyi arkadaşınız olduğunu, çok iyi bir kalbiniz olduğunu söylerken arkasından bir de “seni alan yaşadı” gibi ironik cümleler kuran biri sizi mantıksız bir kısır döngünün içine sokabilir. Kimsenin sizin özgüveninizi yok etmesi bu kadar kolay olmamalı.

Biliyoruz önce bir arkadaş olalım, gerisi kolay diye yola çıkılınca çoğu insan bunun harika bir aşk hikayesine dönüşeceği ihtimalini size söyledi. Ama öyle değil. Düşünsenize daha sizin hakkınızdaki düşüncelerinden emin bile olamayan, size sevmediği halde yine de sizden kopamayan bir bağımlı kişilikle hayatınızın geri kalanını geçirebilir misiniz?

Friendzone ne demek?

İşte arkadaş bölgesi tam olarak böyle bir girdaptır. Siz ondan hoşlandığınız için sürekli ona iltifat edecek, yanında olacak, dertlerini dinleyeceksiniz ve karşınızdaki kişi bu ego tatminini kullanmayacak. Üzgünüz ama henüz öyle bir insan ilişkisi icat edilmedi. Kadın ve erkek ilişkileri maalesef hala kayıp Atlantis Krallığı gibi bilinmezliklerle dolu. Peki çözümü ne?

Çözüm aslında çok basit. Öncelikle karşınızdaki kişiye durumu açıklayın. Yani onunla bir arkadaşlıktan fazlasını istediğinizi. Muhtemelen benzer cevapları alacaksınız. O yüzden sizin için sağlıklı olan hızlı bir şekilde bu ilişki biçiminden uzaklaşmak olacaktır. Ruh sağlığınız ve özgüveniniz için yapmanız gereken tek şey bu. Zor olsada ya bu kısır döngünün içinde kalacak ya da sizi olduğunuz gibi seven, önemseyen, sizinle gerçekten vakit geçirmenin keyfine varan birisiyle tanışarak yolunuza devam edeceksiniz.

eÇift, dolduracağınız bir kişilik analiz testi sonrası karakterinize en uygun insanla eşleşeceğiniz bilimsel bir yöntemle size en iyi eş ve sevgili adayını gösteren bir sistemle çalışır. Ücretsiz bir şekilde üye olabileceğiniz eÇift’te aradığınız aşkı kolayca bulabilirsiniz. Herkes kadar sizin de iyi bir ilişkiyi, kaliteli ve huzurlu bir yaşamı hak ettiğinizi biliyoruz. O yüzden aşk burada başlar, friend zone’lardan uzak durun yeter diyoruz. J