Afrodizyak

El ve Ağzınız Kokmadan Sarımsak Tüketin!

Türk mutfağının temellerinden biri olan sarımsağın yüksek afrodizyak etkili olduğunu yazmıştık. Ancak, sarımsakla ilgili bilmeniz gereken, hayatınızı kolaylaştıracak 2 püf noktası daha var.

Yemek yapanlar bilir, sarımsak soyduktan sonra  eller, tırnaklar uzun süre sarımsak kokmaya devam eder. Bu kokuyu limonla ovarak geçirebileceğiniz söylense de daha etkili bir yöntemimiz var. İnternette dolaşırken denk geldiğimiz videoyu izleyince göreceksiniz, ellerinizi hemen hemen hiç kullanmadan sarımsak soymak mümkün. Hem daha kısa sürede, hem de kokusuz.

Yapmanız gereken, bir baş sarımsağı kabaca parçaladıktan sonra kabuklarıyla beraber bir kaba koyup ağzını kapatmak. Kapalı kabı kısa bir süre şiddetli bir şekilde sallayınca, soyulmuş sarımsaklara kavuşmuş olacaksınız.

Sarımsağın bir başka özelliği de yiyenin ağzını kokutmasıdır. Uzun süre geçmeyen bu kokuyu gözmenin de bir yolu var.
Süt!
Amerika’da yayınlanan “Yemek Bilimi” dergisinde yer alan araştırma sonuçlarına göre “süt” sarımsağın kokusunu etkisizleştiriyor. Yağ oranı yüksek sütün, yağsız süte ya da suya göre daha etkili olduğu gözlemlenirken sütlü kahve ve dondurmanın da benzer sonuçlara sebep olduğu belirtiliyor. İdeal sonuç, sarımsak ile sütün aynı anda tüketilmesi, ağızda buluşması sonucunda alınıyor. Ancak, bu çoğu durumda uygunabilir bir durum değil maalesef.

Yağ oranı yüksek içeceklerin genel itibariyle ağız kokusu yapan yiyeceklerden sonra içilmesi, istenmeyen kokuları gidermeye yardımcı oluyor.

Artık yemeklerin olmazsa olmazı, doğal antibiyotik ve afrodizyak sarımsağı bol bol tüketebiliriz.

Afiyet olsun!