Güncel Özel Günler Ruhun Gıdası Şifa Niyetine Yaşam

Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı?

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Elbette annelerin hakkı hiçbir zaman ödenmez. Anneler günü hakkında tüm merak edilen cevaplar eÇift’ te! Anneler günü ile ne zaman ve tabii ki nerede kutlandı. İşte anneler günü hakkında merak ettikleriniz!

Anneler için yapılan kutlamalar, asırlar öncesi Sümerler’e kadar gidiyor. Anaerkil düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilk çağlarından bu yana İştar, Kibele, Rhea ve daha birçok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle doğanın uyandığı, yeniden doğumun simgesi bahar ayındadır. Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar.

ANNELER GÜNÜ NASIL BAŞLADI?

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Amerikalı genç Jarvis annesinin vefatının ardından yaşadığı acıyı atlatamamış annesinin yerini hiçbir şeyle dolduramamıştır. Her sene annesinin ölüm yıl dönümü geldiğinde eşsiz bir acı duyar ve bunu etrafındakilere de yansıtırmış. Yine annesinin bir ölüm yıl dönümünde yani Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar günü etrafındaki herkesi bir araya getirerek ” bu günün anneler günü olmasını çok istiyorum ve Anneler Günü adıyla her yıl kutlanmasını kabul eder misiniz? diye sormuştur. Herkes tarafından kabul görmüştür ve artık her mayıs ayının ikinci pazar günü anneler günü kutlanmıştır. ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleştirdiği ve resmiyet kazanmayan bu mücadelesi 1914 yılında tüm dünyaca tanınan o muhteşem güne dönüşmüş!

”Anneler Günü” ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika’da 1872 yılında, Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston’da yürüyüşle başladı. Anneler Günü kutlamaları 1911’de hemen her ülkeye yayıldı. ABD Başkanı Woodrow Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarının ”Anneler Günü” olarak ilan edildiğini duyurdu. Türkiye’de ise Anneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955’te kutlandı.

Yazımıza Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten annelerin değerini bir kez daha hatırlatacak sözü ile sonlandırmak isteriz!

“Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğurur” (Atatürk)

www.ecift.com ailesi olarak şu hayatta bizleri karşılıksız sevdiğine emin olduğumuz tüm annelerin anneler gününü kutlarız! İyi ki Varsınız!