Şifa Niyetine

Neden Ağlarız?

 

 

Ağlamak, kimi için en doğal tepkilerden biri. Peki hiç düşündünüz mü, gözlerimizden  akan yaşların sebebi ne olabilir?

Sevinmek, üzülmek, fiziksel acı hissetmek, göze bir cisim kaçması gibi çeşitli nedenler, ağlama sebeplerimiz arasında sayılabilir. Ancak, ağlamanın biyolojik sebepleri de bulunuyor. Vücudumuzdaki stresi atma yöntemi olan gözyaşları, manganez ve prolaktin içeriyor. (Manganez mizacı etkiliyor, prolaktin hormonu ise süt üretimini düzenlemeye yardımcı oluyor.) Bu maddeleri gözyaşıyla dışarı atmak, vücuttaki kimyasal dengeyi yeniden sağladığı gibi bu dengesizlikten kaynaklı gerilimi, stresi atmaya ve iyi hissetmenizi sağlar.

Ağlamak, biyolojik sebebinin yanında zaman zaman duyguların ifade edilmesi, iletişim kurma ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılır. Örneğin, küçük çocuklar sıkıntılarını anlatabilmek için bu yolu seçebilir. Korku, üzüntü, hüsran duygularına tercüme olabilir ve çevrenizdeki insanlarla empati yaptığınızın göstergesi olabilir.

Kadınlar, erkeklere göre daha çok mu ağlar?

Evet! Gerçekten de kadınlar, erkeklere göre daha çok ağlıyor. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde bu farkı gözlemlemek mümkün olmasa da ergenlik döneminin ardından bu fark belirginleşir. Gözyaşlarımızın temelinde bulunan prolaktin hormonun miktarı ergenlik ile beraber kadın vücudunda artar.  Bu sebeple kadınlar daha sık ve daha kolay ağlayabilir. Özel dönemlerde hassaslaşmanın sebebi de yine aynı hormonun dengelerindeki oynamalardır.

Sebebi ne olursa olsun, ağlamak insanı rahatlatır. Ağlamak, abartılı miktarlarda olmadığı sürece sağlıklıdır. Gözyaşlarınızı bastırmayın, bırakın aksınlar.

 

 eÇift – Aşk Burada Başlar.